Úvodní obrázek vlevo není chráněn autorskými právy, autor se jich vzdal! Autor: Isarra Vytvořeno: 19.8.2012
Je pátek večer a tak teď nebudu rozebírat nic vážného, pesimistického ani negativního. Tak mě napadlo napsat něco málo o jedné zajímavé internetové "encyklopedii", kterou by jste měli navštívit třeba kliknutím sem!
Omrzelo vás někdy čtení příliš neutrální, odborné a korektní Wikipedie, kde musí být všechno přesné a ještě doloženo zdroji? Napadlo vás někdy při pročítání článku třeba o Miroslavovi Kalouskovi, nebo Miloši Zemanovi, že by jste nejraději ty články o nich trochu "vytunili"? Na Wikipedii s tím těžko něco uděláte, protože tam je vše kontrolované a přísné a pokud zkusíte danou stránku editovat s úmyslem článek trochu humorně vylepšit a navíc třeba ještě nejste zaregistrován a přihlášen, tak bude zaznamenána vaše IP adresa a pravděpodobně ji vám BANují (BAN - česky zákaz, internetový termín označující zablokování přístupu) a ještě vás obviní třeba z vandalství.
Na Necyklopedii jsou za vandalství (takové, které článek jen "vytuní", ale nijak záměrně neznehodnotí, aby jste to správně pochopili) naopak rádi! U každého článku tam najdete místo záložky Diskuze, která je na Wikipedii, záložku Flamewar a místo záložky Editovat, která je na Wikipedii, záložku Zvandalizuj! (pokud článek není uzamčený), takže tam to můžete zkusit. Ale i tam zaznamenají vaší IP adresu, pokud se nezaregistrujete a nepřihlásíte. Já jsem o tom uvažoval, že bych tam začal psát taky, ale zatím jsem se k tomu neodhodlal. Kdysi jsem akorát napsal jeden článek na českou encyklopedii o Minecraftu. Od té doby jsem tam už nic nenapsal. No a teď píšu tento blog, ale asi to nebude moc pravidelně
Můžete se tam dozvědět spousty zajímavých věcí, například v jednom článku o emařích, nebo třeba v dalším článku že Chuck Norris se narodil jako syn Aštara Šerana a jedné indiánské prostitutky. Dále se v tom samém článku můžete dozvědět pár věcí, co o Chucku Norrisovi povídal Miloš Zeman. Třeba že někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem a Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem, nebo že MacGyver umí udělat letadlo z gumy a sponky a Chuck Norris umí z letadla udělat gumu a sponku. Dále se tam můžete dočíst i zajímavé citáty, jako například v článku o Linuxu: Sex je pro malé děti, které nikdy nepoznaly skutečnou slast při Linux Kernel Hackingu. Pod tím najdete zajímavé linuxové příkazy, které zná málokdo A na hlavní straně můžete najít vždy nějaký Obrázek půlměcíce.
Některé články jsou celkem nudné. Rozhodně těch opravdu zábavných je tam jen několik. Takže nepočítejte ani z daleka s tím, že na cokoliv kliknete vás bude bavit. A některé články, jako například článek o romech, mohou některým lidem připadat trochu rasistické. Ale podle mého názoru na tom není nic špatného. Musíte si uvědomit, že je to všechno psáno s humorem a nadsázkou a ani by mi nevadilo, kdyby třeba romové napsali podobný článek o bílých. Navíc by se neměla omezovat svoboda slova (nebo psaní) a cenzurovat články jen kvůli tomu, že to někomu příjde nevhodné.
Necyklopedie má podobně jako třeba Wikipedie mnoho jazykových verzí. Takže můžete na ní najít třeba i spousty článků v angličtině, němčině, esperantu, španělštině, francouzštině, chorvatštině, maďarštině, italštině, ruštině, turečtině apod.
Necyklopedie běží podobně jako Wikipedie na svobodném softwaru MediaWiki na kterém běží i spousty jiných nekomerčních internetových encyklopedií. Takže její vzhled, design a rozložení se stejné jako na Wikipedii.
Takže jestli třeba po večerech nemáte nic na práci, chcete se trochu zasmát a nechcete si číst věčně negativní zprávy na internetu co se poslední dobou dějí, tak si můžete Necyklopedii přečíst. A nebo ani čtení Wikipedie není špatné. Kolikrát si něco na Wikipedii vyhledám, pak se do toho začtu a pak skončím po dlouhé době u úplně jiného tématu, než jsem si dal ze začátku vyhledat. Tak doufám, že se vám Necyklopedie bude líbit.