Darknet - tajná část internetu

Napsal moc-zajimavy-blog.bloger.cz (») 10. 3. 2016 v kategorii Všelijaké nezařazené články, přečteno: 9103×
darknet-silk-road-3-0.png

Obrázek vlevo není chráněn autorskými právy! Autor se jich vzdal. Autor: Nialldawson. Obrázek vlevo představuje nelegální e-shop Silk Road z Darknetu, který se zabývá prodejem drog.

Je libo pomocí internetu z pohodlí domova koupit drogy, objednat nájemného vraha, shlédnout dětské, nebo zoofilní porno, koupit nelegální zbraně, přečíst si informace, nebo si prohlédnout fotky a videa o mimozemšťanech, paranormálních jevech, tajných spolcích, koupit falešné pasy, falešné řidičské průkazy, falešné kreditní karty, platit za to pomocí bitcoinů a tohle všechno provádět téměř úplně anonymně (nikdy nic nemůže být plně anonymní, vždy vás někdo může vypátrat), aniž by byla někým objevena vaše totožnost? Pak můžete zkusit tzv. Darknet.UPOZORŇUJI, ŽE JEN NA VAŠE VLASTNÍ NEBEZPEČÍ A NIKOMU ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI NA NĚM PROVÁDĚT VÝŠE UVEDENÉ AKTIVITY (DOUFÁM, ŽE VŠICHNI, KTEŘÍ ČTOU TENTO ČLÁNEK POCHPILI, ŽE JE TO PSÁNO S NADSÁZKOU)!!!Nevíte o co jde? Tak čtěte dál.

Darknet je temná strana internetu ukrytá před běžnými uživateli a vyhledávači. Přesto, že jsem nikdy na Darknet sám nevstoupil (a z bezpečnostních a psychických důvodů o to ani moc nestojím), mě toto téma velice zajímá.

Jedná se o jakousi tajnou odvrácenou stranu internetu, kam můžete vstoupit jen v případě, že používáte speciální anonymizovaný prohlížeč, jako třeba Tor a znáte danou adresu stránek, kam chcete vstoupit, nebo jí někde najdete.

Nejprve bych chtěl všem čtenářům objasnit jednotlivé pojmy, o kterých bude v článku řeč, protože vidím (podle různých mnou přečtených diskusí na internetu), že někteří lidé, kteří se o toto téma zajímají, v něm mají velký zmatek. Pokud dané pojmy špatně definuji a budu tvrdit hlouposti, tak prosím, ať mě někdo na to v diskuzi upozorní a já to případně opravím.Definice pojmů

Darknet - jen velmi malinká část obrovského Deep webu. Darknet je ona tajná temná část internetu, na kterou se dostanete jen s pomocí speciálního anonymizátoru (například Tor) a kromě odporného nelegálního obsahu nejtěžšího kalibru obsahuje také stránky a informace od politicky pronásledovaných lidí, nebo lidí, kteří se snaží z určitých důvodů svou totožnost skrývat (zaměstnanci tajných služeb, policejních a jiných útvarů odhalující jejich praktiky apod.). V darknetu nefungují normální internetové URL adresy jako na povrchovém webu, ale jen speciální kombinace písmen a čísel, následovaná příponou ".onion". Tyto speciální darknetové adresy se neustále mění, a přístup k vybraným zdrojům je pokaždé "jiný". Darknet je jako raný internet - pro začátečníky velmi nepřehledný. Nefungují v něm vyhledávače. Pokud se chce někdo dostat na určitou stránku Darknetu, tak musí znát její speciální onion adresu. Snad jediný seznam onion adres s popisem, který dovolí odhalit návštěvníkovi alespoň část Darknetu, lze nalézt na stránkách Hidden Wiki (na adrese http://kpvz7ki2v5agwt35.onion). Tato část internetu zabírá jen mizivé procento veškerého obsahu na internetu.
Deep web - nejrozsáhlejší část internetu. Obsahuje různé stránky, které nejsou indexovány vyhledávači, protože dané stránky indexování internetovým robotem zakážou a umožní ve většině případů uživatelům zobrazit data jen po přihlášení. Internet je složen přibližně z 95% z tohoto obsahu, který v drtivé většině případů není nelegální, ale nelze ho vyhledat vyhledávači (většinou lze vyhledat jen úvodní stránku s přihlašovacím oknem), protože se jedná většinou o data, která se objeví až po přihlášení a registraci (typicky Facebook a další sociální sítě, emailové služby, internetové bankovnictví, různé registry, nebo třeba administrace tohoto blogu). Do Deep webu tedy patří většina stránek Facebooku (kam se dostanete jen po přihlášení a pokud máte daného člověka, jehož profil a informace o něm chcete zobrazit, v přátelích a on (respektive jeho facebookové nastavení soukromí) vám dovolí se na tyto informace dívat), dále třeba stránky emailové služby (gmail, seznam email atd.), kde se dostanete jen po přihlášení, internetového bankovnictví atd. Deep web je nadmnožina Darknetu. Více se dočtete na Wikipedii.
Povrchový web - obyčejná část internetu, která je indexována vyhledávači a je běžně přístupna pro normálního uživatele v jeho prohlížeči bez jakéhokoliv dopňku (jako třeba tento článek na mém blogu, který zrovna čtete)
Indexace - je proces vyjádření obsahu dokumentu pomocí prvků selekčního jazyka, obvykle s cílem umožnit zpětné vyhledávání (viz Wikipedie)
URL adresa - celým názvem Uniform Resource Locator („jednotná adresa zdroje“) je řetězec znaků s definovanou strukturou, který slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací (ve smyslu dokument nebo služba) na Internetu (viz Wikipedie)

Internetoví roboti - internetový bot (zkrácenina slova robot) je počítačový program, který pro svého majitele opakovaně vykonává nějakou rutinní činnost na internetu - obvykle sbírá data, odesílá a zpracovává požadavky na služby vzdálených serverů (viz Wikipedie)

Vyhledávací boti
Častým příkladem bota jsou vyhledávací boti internetových vyhledávačů, v angličtině crawler, spider, gatherer (doslova „prolízač“, pavouk, „shomažďovač“ - český ekvivalent se nepoužívá). Tento typ botů prochází jednotlivé webové stránky, hledá na nich odkazy na nové stránky, indexuje obsah zpracovávaných stránek a umožňuje jejich následné prohledávání. Podobným příkladem může být bot na kontrolu odkazů (linkchecker). Prochází zadanou množinu stránek (opět následuje odkazy) a hledá na nich odkazy na již neexistující stránky.

Onion routing - ("cibulové směrování") technika pro anonymní přístup na Internet, kterou používá program Tor. Tor podporuje tzv. onion routing pomocí The Onion Routeru, což je složitá anonymizační technika, která přepravuje data prostřednictvím řady stále se měnících a šifrovaných proxy serverů. Tento systém se používá také v darknetu.
Tor - v informatice název softwarového systému zajišťující anonymizaci uživatele při pohybu na Internetu, k čemuž využívá model klient-server. Uživatel využívá klientskou část a jeho datový tok prochází nejprve sítí Tor složené ze serverových částí a teprve pak k cílovému počítači. Tím je možné skrýt informace o IP adrese uživatele a dalších faktorů, které by ho mohly identifikovat. Díky používání Toru je obtížnější vysledovat stopy činnosti uživatele na Internetu včetně návštěv webových stránek, on-line příspěvků, programů pro komunikaci v reálném čase (instant messaging) a dalších forem komunikace. Je určen k ochraně osobních údajů uživatelů, jejich svobody, soukromí, a možnosti provádět důvěrné obchodování, tím že je chrání před sledováním jejich aktivit na Internetu. Jedná se o open source software a síť Tor lze použít zdarma (viz Wikipedie)
Rozdíl mezi Darknetem a Deep webem


Většina uživatelů, kteří používají internet, zná určitě internetové vyhledávače. Snad nejznámnější a nejpoužívanější internetový vyhledávač Google použil snad každý alespoň jednou v životě. Když něco nevíme, chceme na něco znát odpověď, nebo prostě jen hledáme to, co nás jen tak napadne, tak použijeme "strýčka Googla" a ten nám danou věc ve většině případů najde. Internet obsahuje obrovské množství informací a zejména pokud hledáme v angličtině, tak s pomocí strýčka Googla najdeme snad vše, co hledáme. Mnoho lidí si proto myslí, že celý internet se dá prohledat pomocí vyhledávačů.

Je to ale skutečně pravda? Lze celý internet prohledat pomocí vyhledávačů a vstoupit kamkoliv? Odpověď zní ANI NÁHODOU! Na internetu existuje spousty webových stránek, částí webových stránek, nebo webových aplikací, na něž se dostaneme jen pokud se zaregistrujeme a potom přihlásíme (typicky se jedná o Facebook a jiné sociální sítě, internetové bankovnictví, emailové služby - webmaily, administrace webových stránek a blogů, jako je tento smile a mnoho dalšího). Dále lze nalézt na internetu spousty webových stránek, které zakážou internetovým robotům je indexovat do svého vyhledávání. Takže ani zdaleka veškerý obsah internetu nenajdeme pomocí internetových vyhledávačů!!!

Ve skutečnosti je to dokonce tak, že jen 4% internetu mohou prohledávat klasické vyhledávače a kdokoliv může do těchto částí internetu vstoupit. Zbylých 96% internetu tvoří tzv. hluboký web (deep web), na který se nedostanete jen s použitím vyhledávače. S použitím vyhledávače se dostanete maximálně na přihlašovací stránku a abyste mohli vidět další obsah, tak se potřebujete přihlásit. To dá všem inteligentním lidem rozum, že bude na internetu hromada obsahu, ke kterému se nedostane každý a ani z principu není vhodné aby se na něj dostal každý (internetové bankovnictví, uživatelské rozhraní sociální sítě, zeď uživatele sociální sítě, různé sdružení a skupiny na Facebooku, do kterých kromě členů nikomu nic není, emailové služby (webmaily), uživatelské rozhraní většiny internetových služeb a aplikací (Youtube, Twitch,  apod.) a administrace webů).

Deep web je opravdu obrovský a obsahuje i jednu svou nevelkou část, která je silně utajována, anonymizována a velká spousta obsahu v této části internetu se neohlíží na zákony, ani morální zásady. Říká se jí Darkweb, nebo Darknet. Toto si ovšem spousta lidí plete a zaměňuje pojem Darknet za pojem Deep web a pak si myslí, že 96% internetového obsahu je odporný nelegální obsah nejtěžšího kalibru, což je už po krátrém zamyšlení úplná blbost!!! Nemusím snad ani popisovat, že je jasné, že přibližně 3 000 000 000 internetových uživatelů, nebo kolik jich dnes (v roce 2016) na světě je, nebudou tvořit a navštěvovat obsah skládající se z 96% z prodeje drog, dětského porna, nákupu nelegálních zbraní, objednávání nájemných vrahů apod.... Přesto se však někteří takoví, zřejmě duševně jednodušší jedinci najdou, kteří si to myslí smile smile smile Darknet je ovšem jen malou podmnožinou obrovského Deep webu.

Deepwebdiagram

Tento obrázek není chráněn autorskými právy! Autor se jich vzdal! Autor: T. Obrázek znázorňuje rozdělení internetu na povrchový web a Deep web.

Pokud tedy hodláte na Darknet zavítat, tak vám radím, ať klikáte velice opatrně a lezete jen na ty jakštakš nejsnesitelnější stránky. Ze začátku bude asi nejvhodnější, pokud zavítáte na Darknetový rozcestník Hidden Wiki s adresou http://kpvz7ki2v5agwt35.onion (ta však v době vašeho čtení tohoto článku může být jiná) a tam si však vybírejte jen ty jakštakš morálně a legálně ještě snesitelné stránky.Darknetové kauzy

Darknet rozhodně není pro psychicky slabé povahy!!! Může vám být pak opravdu dost špatně z toho, co tam uvidíte, nebo se z toho můžete v horším případě zbláznit a skončit na psychiatrii. Vždy také počítejte s tím, že vás může při vstupu na dané stránky někdo zneužít, zavirovat vám počítač a vypátrat v něm různé soukromé informace, které by jste neradi sdělovali.  Je to pro vás opravdu riziko a je potřeba používat hlavně mozek, než někam vlezete! 

Navíc jak už jsem výše zmiňoval, ani na Darknetu není anonymita tak nepřekonatelná, jak se zdá. Na Darknetu se pořádají občas policejní zátahy, které uzavárají objevené nelegální stránky, pokud se jim podaří dopátrat jejich zdroj, jako třeba tento zátah. Například obchod s drogami Silk Road byl uzavřen, byl dopátrán jeho zakladatel Ross Ulbricht, známý pod přezdívkou Dread Pirate Roberts, který byl poté zatčen a odsouzen na doživotí. Po uzavření portálu Silk Road po zatčení Rosse Ulbrichta byl uveden do provozu nový portál Silk Road 2.0. Ten americké úřady uzavřely v listopadu 2014, kdy zároveň zatkly jeho provozovatele Blakea Benthalla. Nyní už existuje portál Silk Road 3.0, který bude pravděpodobně také brzy uzavřen.

Dále bylo uzavřeno mnoho dalších nelegálních stránek v Darknetu. Postih a vězení samozřemě nečeká jen zakladatele těchto nelegálních stránek, ale i jejich návštěvníky (zejména pokud se jedná o stránky s dětským pornem). Takže rozhodně ani v Darknetu nemůžete být zcela anonymní a pokud si nedáte pozor a vlezete tam kam nemáte, tak můžete být brzy také zatčeni, odsouzeni a uvězněni. A nemusíte jen skončit ve vězení po zásahu policie. Proti darknetovým pedofilům bojuje také hackerské hnutí Anonymous, které v rámci Operace Darknet vyřadilo z provozu jednu z největších sítí s pedofilním pornem a zveřejnila identitu 1500 uživatelů, kteří sdíleli dětskou pornografii. Za vaše jednání na Darknetu tedy nesete veškerá rizika a nic vás za vaše činy neomlouvá!Jsou opravdu na Darknetu jen nelegální věci?

Na Darknetu se však nenachází jen samý nelegální obsah. Využívají ho totiž také politicky a jinak pronásledované osoby, které pocházejí zejména ze zemí s autoritativním režimem, kde je potlačována svoboda slova. Pro ně je nutnost využívat ke své činnosti Tor a právě ti si také v Darknetu zakládájí své stránky a šíří informace anonymně s ostatními lidmi, aniž by byli odhaleni státními orgány a zadrženi.

Původně anonymizátor Tor byl určen právě pro tyto účely. Bohužel byl také zneužit k odporné nelegální činnosti, ale to se nedá nic dělat a rozhodně to podle mého názoru není důvod k postavení internetových anonymizačních služeb mimo zákon, jak to zvažovali například ve Francii. Každý by měl mít právo vystupovat anonymně na internetu a chránit si svou totožnost před ostatními, ať už to dělá z jakéhokoliv důvodu (proto také úmyslně na tomto blogu o sobě neuvádím téměř žádné informace, protože z určitých důvodů nechci, aby si mě někdo spojoval v reálném světě s tímto blogem).

Různé anonymizátory a přístup do Darknetu mohou využívat nejen různí političtí aktivisté a pronásledovaní lidé, ale také různí tajní ageti, různí špioni, různí vysoce postavení vojáci, vlivné osoby ve vedení velkých korporací a členové bezpečnostních složek státu a zaměstnanci americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), nebo CIA, jako například Edward Snowden (který ovšem nakonec odhalil svou totožnost), kteří chtějí upozornit (třeba v případě Snowdena) na masivní sledování a odposlouchávání nevinných amerických občanů, na nekalé, nedemokratické praktiky různých státních složek, na důkazy podporující pravdivost některých konspiračních teorií, na Nový světový řád a globální vládu určitých elitních kruhů, na nemorální a nelegální praktiky některých velkých korporací, na rozdmýchávání válek některými politiky, diplomaty, nebo jinými osobami atd. aniž by byli někým stíháni, mučeni, vyslýcháni, nebo potrestáni.

Tor a jiné anonymizační služby mají tedy podle mého názoru nenahraditelné místo na internetu a kadžý (kromě nebezpečných lidí, kteří byli zadrženi) by měl mít právo je využívat, chránit si svou vlastní identitu, sdílet s ostatními legální (aspoň ve tedy ve většině demokratických zemí legální) informace a data a upozorňovat na to, co není v pořádku.

Jak se ale říká, každá mince má své dvě strany, které nejdou oddělit. Proto je tedy vedlejším efektem, že se tyto anonymizační nástroje začnou rozmáhat pro provozování nelegální činnosti se kterou se musí bojovat, ale zároveň se nikdo nesmí dotknout práva slušných lidí na soukromí a anonymitu! A rozhodně neplatí, že ten, kdo se chová slušně a podle zákonů soukromí nepotřebuje, protože nemá co skrývat!Darknet a jeho budoucnost

Budoucnost Darknetu není jasná. Je možné, že se časem Darknet zpřístupní více uživatelům a vznikne z něho něco, jako současný internet a naopak ze současného “povrchního” internetu zbyde jen změť marketingově motivovaných webových stránek. V tom případě však bude muset vzniknout něco jako Darknet v Darknetu, tedy nějaký “DarkDarknet”. Nebo je možné, že legislativa, která už nyní vyvíjí tlak na Tor v různých zemích světa (i v Evropě), využije jako argument například dětskou pornografii či terorismus, aby očernila provozování Darknetu v očích lidí a jednou pro vždy se ho zbavila.Pokud se chcete dozvědět o Darknetu víc

Pokud se chcete dozvědět o Darknetu víc, tak se můžete kouknout třeba na youtubový kanál Adama Jichy (přezdívaného také jako Roth Wellden), který dělal videa o Darknetu. Můžete začít třeba tímto videem. Máte vlastní zkušenosti s Darknetem? Pište mi to do komentů!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us
Vstoupili jste někdy sami do Darknetu?
(15 hlasů) 36,6 %Ano
(26 hlasů) 63,4 %Ne

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Neo z IP 193.164.219.*** | 18.8.2021 09:23
No o darknetu uz jsem taky dost slysel a cetl na ruznych strankach ale nikdy jsem tam nevtoupil ani me to nejak nelaka podporovat trestnou cinost. Ale verim že pro prani spinavych penez a porusovani zakonu je to asi raj na internetu. Já se taky dost posledni dobou zabivam tímhle www.amlsolutions.cz/system-identifikace-a-kontroly-klienta je to vlastne mirene proti takovym lidem co na darknetu a podobných nezákonných webech vydelavaji velke peníze. Ale ne jen na internetu ale i mimo n?j.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a šest